GEFIT S.p.A

« wróc do Aktualnosci

gefit.jpg

Grupie GEFIT bardzo zależy na precyzji w produkcji form, lub, ujmując rzecz dokładniej, form wtryskowych do geometrycznie skomplikowanych zakrętek i zamknięć. W 2009 roku przedsiębiorstwo szukało nowej, precyzyjnej maszyny 5-osiowej, która spełniłaby jego wymogi i znalazło odpowiedź w Makino D500. W ciągu tygodnia od instalacji, D500 stała się gwarancją nadzwyczajnej dokładności i jakości pożądanej przez przedsiębiorstwo. Poza tym, dzięki niej, mogliśmy wykańczać formy tylko na jednej maszynie, a nie, jak to miało miejsce wcześniej, na dwóch.

Doświadczenie w sektorze automatyzacji i tworzyw sztucznych

Grupa GEFIT, z siedzibą w Alessandrii w Północnych Włoszech, posiada dwa oddziały - Automatyzacji i Tworzyw Sztucznych, i zatrudnia ponad 300 osób w fabrykach i biurach we Włoszech, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji. Od jej założenia w 1967 roku, GEFIT rozszerzyła swoją działalność, obsługując klientów na całym świecie, a 70% jej rocznej produkcji jest obecnie przeznaczone na eksport. Wydział Automatyzacji specjalizuje się w czterech głównych obszarach: linie montażu w sektorze motoryzacyjnym, wymienniki ciepła, montaż i testowanie sprzętu do kompresorów oraz rozwiązania montażowe dla przemysłu elektrycznego i mechatroniki. Oddział Tworzyw Sztucznych zajmuje się unikalną produkcją zarówno form wtryskowych dla produktów termoplastycznych, jak i wysokowydajnych gniazd montażowych do komponentów z tworzyw sztucznych. Wiele form wytwarzanych przez ten Wydział jest zaprojektowanych z przeznaczeniem do wysoce złożonych termoplastycznych nakrętek, zamknięć i atomizerów potrzebnych klientom w przemyśle produkcji wody mineralnej, wyrobów alkoholowych, konfekcji, kosmetyków, farmaceutyków, części motoryzacyjnych, branży technologii medycznej, sprzątania i opakowań produktów spożywczych. To, co jest wspólne tym wszystkim, bardzo różnym od siebie klientom, to ich zapotrzebowanie na najwyższy standard jakości i bezpieczeństwa oraz nadzwyczajną trwałość i niezawodność.

Dlaczego Makino D500?

W 2010 roku Wydział Tworzyw Sztucznych Grupy GEFIT zainwestował w swoją pierwszą maszynę Makino – 5-osiowe pionowe centrum obróbkowe D500 automatyzowane systemem 3R WorkMaster robot. Po rozważeniu ofert dwóch dostawców, GEFIT zdecydowała się na Makino w przekonaniu, iż 5-osiowe D500 najbardziej odpowiada jej wizji precyzyjnej maszyny do produkcji form. GEFIT zdała sobie również sprawę, iż w ten sposób może zastąpić dotychczasową elektrodrążarkę i obrabiarkę 5-osiową maszyną, która jest w stanie wyprodukować formy do tak geometrycznie skomplikowanych zakrętek i zamknięć w jednym procesie. Firmie wyznaczyła sobie także przy tym bardzo konkretny cel dotyczący dokładności produkcji. Jak się okazało, D500 umożliwiła jego realizację w ciągu tygodnia od instalacji.

Przekonywujące korzyści

D500 jest stosowana do obróbki stali 50-55 HRC, a czasami do HRC 58-60 w wykańczaniu precyzyjnych form wtryskowych. W czasie szczególnego obłożenia pracą Wydziału Tworzyw Sztucznych, często zdarza się, że stosowane są całodobowe zautomatyzowane procesy. Zespół produkcyjny GEFIT jest w pełni zadowolony z wyników 5-osiowej obróbki przy pomocy D500, jak stwierdza Dino Prati, Kierownik Planowania Produkcji: „Korzyści, jakie przyniosła nam ta maszyna, to niezawodna powtarzalność, precyzja aż do 2 µm, stabilność termiczna, udoskonalenie powierzchni i ogólny pożądany przez nas poziom jakości. Należy jednak podkreślić, że filozofię naszej firmy, którą jest osiągnięcie maksymalnej możliwej precyzji i jakości, można urzeczywistnić tylko poprzez połączenie pięciu warunków - odpowiednia maszyna to jeden z nich.”

Warunki osiągnięcia sukcesu

„Niezbędne jest odpowiednie otoczenie,” mówi Dino Prati, „a to oznacza nie tylko właściwą maszynę.” Pięć warunków pomyślnego zaspokojenia wygórowanego zapotrzebowania klientów to, jego zdaniem, termicznie stabilna maszyna, która jest w stanie utrzymać nadzwyczaj dużą dokładność w procesie wielogodzinnej obróbki 5-osiowej, termicznie stabilne środowisko pracy o współczynniku zmienności temperatury otoczenia poniżej 5°, wysokowydajne oprogramowanie OPEN MIND CAM; wysokiej jakości narzędzia i odpowiedni personel. „Sukces jest możliwy tylko dzięki połączeniu tych pięciu elementów.” GEFIT wiedziała, że wybrała właściwą maszynę. A co z personelem?

Kluczowy czynnik ludzki

Podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw w europejskim przemyśle obrabiarkowym, GEFIT wie, że znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego personelu z doświadczeniem w obróbce i programowaniu nie jest proste. Na szczęście Poli Gianluca świetnie spełnia te kryteria. Kiedy podjął pracę w GEFIT dziesięć lat temu, był ambitnym trzydziestolatkiem, pełnym nadziei na rozwój w ambitnej firmie, która poszerzała swoją działalność o obróbkę 5-osiową. Jak mówi Dino Prati, „Poli potrzebuje wyzwania w postaci złożonych przedmiotów do obróbki. A dzięki jego ambicji i zaangażowaniu w osiągnięcie precyzji możemy w pełni wykorzystywać potencjał 5-osiowej D500 i oprogramowania OPEN MIND.”

Rozwiązania z gwarancją sukcesu

GEFIT z powodzeniem prowadzi swoją działalność w sektorze tworzyw sztucznych. Jak stwierdza Kierownik Wydziału Alfonso Caruana, „W GEFIT jesteśmy roboczym zespołem zarządzającym o praktycznym podejściu i poziomych strukturach zarządzania. Nie mamy czasu na konwencjonalne spotkania kierownictwa, tak więc większość z naszych spotkań odbywa się na korytarzu. A moją rolą jest odgrywanie partnera sparingowego dla graczy z mojego zespołu.” To, co łączy Alfonso Caruana i Dino Prati, to ich zamiłowanie do precyzji i jakości oraz zaangażowanie w realizację tych celów przy zastosowaniu możliwie jak najlepszych środków. Nie może więc raczej dziwić fakt, że Wydział Tworzyw Sztucznych rozważa obecnie przyszłą inwestycję w Makino iQ300, maszynę przeznaczoną do obróbki niewielkich geometrii części o niespotykanej dotąd precyzji. Jako przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą rozwiązań precyzyjnych a nie tylko maszyn, Makino jest dokładnie takim partnerem, jakiego potrzebuje Grupa GEFIT w swoim dążeniu do doskonałości i precyzji.

« wróc do Aktualnosci