Nowe pionowe centrum obróbkowe:

« wróc do Aktualnosci

Makino F8/F9 – moc i precyzja wykonania

 Hamburg. Świetny współczynnik usuwania materiału i wysoka precyzja już się wzajemnie nie wykluczają dzięki nowemu pionowemu centrum obróbkowemu F8/F9 firmy Makino, które prezentowane jest międzynarodowej publiczności na tegorocznych jesiennych targach MSV (Brno), AMB (Stuttgart) i BiMU (Mediolan). Ta duża maszyna o wysokiej mocy zapewnia najwyższą precyzję obróbki materiałów trudno skrawalnych i doskonałą jakość wykończenia powierzchni. Jednocześnie minimalizuje ona potrzebę dodatkowej obróbki ręcznej, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów, skrócenia terminów dostawy i zmniejszenia ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego

F8/F9 umożliwia efektywną produkcję matryc kuźniczych, form wtryskowych i tłoczników. Jej atuty są też wyraźnie widoczne podczas obróbki ram do matryc i płyt bazowych. Kluczową rolę odgrywa tutaj technologia wysokowydajnego wrzeciona firmy Makino. Wrzeciono o prędkości 10.000 obr./min. cechuje moc i sztywność niezbędna do obróbki stali hartowanej i odpuszczonej. Maszyna daje możliwość bezproblemowego zastosowania wierteł do Ø80 mm i głowic skrawających o maksymalnej średnicy Ø125 mm, które nawet przy dużych prędkościach posuwu pozwalają na doskonałe połączenie pracy wrzeciona z rolkowymi prowadnicami tocznymi i sztywną konstrukcją maszyny. Wrzeciono o prędkości 20.000 obr./min oferuje szerokie spektrum zastosowań, począwszy od lekkiej obróbki zgrubnej z wysoką prędkością skrawania aż po zatępianie naroży narzędziami o niewielkiej średnicy. To sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla wielkogabarytowych form wtryskowych do tworzywa sztucznego. Opatentowana technologia chłodzenia rdzenia i płaszcza zewnętrznego sprawia, że wrzeciono o prędkości 20.000 obr./min. utrzymuje wysoki stopień precyzji na osi Z przez długi czas obróbki, i wydłuża czas jego eksploatacji. Po zmianie narzędzi F8/F9 wraca do wcześniej obrabianej powierzchni z nadzwyczajną precyzją, eliminując wszelkie błędy dopasowania. Innymi słowy, nie ma potrzeby wyrównywania całej powierzchni niewielkim narzędziem, co jest często spotykaną praktyką. Pomimo swojej wysokiej wydajności wrzeciona wytwarzają bardzo niewielkie drgania. Rezultat: optymalna jakość wykończenia powierzchni i mniejszy stopień zużycia narzędzi.

Projekt F8/F9 cechuje geometryczna symetria, dzięki której prostoliniowość i dokładność obróbki naroży są bezpośrednim wynikiem precyzyjnych odlewów i części maszyny a nie zastosowania pomocniczej kompensacji elektronicznej. Ponadwymiarowe rolkowe prowadnice toczne we wszystkich trzech osiach gwarantują stabilność i duże tłumienie drgań, zapewniając jednocześnie dynamikę ruchu. Dzięki zaprojektowanym osiom bez zwisu i szerokiemu rozstawowi rolkowych prowadnic tocznych można uzyskać optymalną prostoliniowość, nawet przy posuwie 800 mm na osi Y i wysokich obciążeniach stołu na poziomie 2.500 kg. Obciążenie maszyny jest równomiernie przenoszone do podłoża poprzez strategicznie umiejscowione punkty podparcia ze śrubami poziomującymi, podczas gdy szeroka powierzchnia styczności kolumny i łoża zapewnia dobrą absorpcję sił skrawania w kolumnie. Dynamika napędów i optymalizacja ścieżki posuwu uzyskane dzięki funkcji do sterowania ruchem SGI.4 firmy Makino przyspieszają proces obróbki kształtów 3D. Symetryczna budowa F8/F9 przyczynia się również do jej stabilności termicznej. Temperatura jest stabilizowana we wewnętrzu śrub tocznych, kołnierzach silnika i podporach łożyskowych przez jeden system chłodząco-smarujący, co pozwala zachować dużą dokładność wymiarów i wydłuża okres eksploatacji łożysk.

Cztery transportery ślimakowe z filtrem bębnowym umożliwiają szybkie i efektywne usuwanie dużych ilości wiórów powstających podczas wysokowydajnej obróbki do tylnego zbiornika.

Nie mniej ważnym aspektem jest łatwy dostęp do maszyny, który pozwala na zmniejszenie czasu mocowania. Otwierane z obydwu stron drzwi osłony zapewniają operatorowi maszyny bezpośredni dostęp do obrabianego przedmiotu i ułatwiają załadunek i rozładunek dużych części przy pomocy suwnicy.

Specyfikacje: Makino F8/F9

Przesuwy (osie X, Y, Z) 1.300/1.600 x 800 x 650 mm
Przestrzeń robocza stołu 1.550/1850 x 800 mm
Maks. waga obrabianego przedmiotu 2.500 kg
Wrzeciono 10.000 min-1 HSK-A100
20.000 min-1 HSK-A63
Posuw roboczy (osie X, Y, Z) 24.000 mm/min
Szerokość i głębokość maszyny 3.850/4.300 x 4.090 mm
Wysokość maszyny 3.560 mm
Waga maszyny 16.000/17.000 kg

 

Prezentacja firmy Makino

Makino Milling Machine Co., Ltd. jest znana jako lider technologii i czołowy usługodawca w przemyśle obrabiarkowym. Spółka jest notowana na tokijskiej giełdzie papierów wartościowych i zatrudnia około 4.000 pracowników w obydwu Amerykach, Europie i Azji. Jej przychody za rok finansowy zakończony 31 marca 2012 roku sięgnęły 1,4 miliarda USD. Szeroka paleta produktów najwyższej jakości oferowanych przez firmę Makino obejmuje centra obróbkowe do precyzyjnych detali oraz do produkcji form i matryc w szerokim spektrum zastosowania w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, maszyny i pojazdów budowalnych i rolniczych, komponentów przemysłowych i mikrotechnologii. MAKINO Europe Group posiada centra technologiczne w Hamburgu, Stuttgarcie (Kirchheim/Teck), Mediolanie i Bratysławie, w których szczególny nacisk kładzie się na marketing, sprzedaż, aplikacje technologiczne i usługi serwisowe.  

Zdjęcia do artykułu

Poniższe zdjęcia zostały załączone do artykułu w formie nadających się do wydruku obrazów JPG (300 dpi). Tekst opisuje obraz, do którego się odnosi. Dopuszcza się możliwość powielania pod warunkiem podania źródła.

Zdjęcie 1: Pionowe centrum obróbkowe F8
Zdjęcie 2: Prosty załadunek i rozładunek dzięki otwieranym z obydwu stron drzwiom osłony
Zdjęcie 3: Łatwy dostęp do części i wrzeciona
Zdjęcie 4: Ulepszone cztery transportery ślimakowe do bardziej efektywnego usuwania wiórów

Picture 1

Zdjęcie 1

Picture 2

Zdjęcie 2

Picture 3

Zdjęcie 3

Picture 4

Zdjęcie 4

Download - Artwork:

Zdjęcie 1, JPG-Data File, 300 DPI (1339 KB)

Zdjęcie 2, JPG-Data File, 300 DPI (1341 KB)

Zdjęcie 3, JPG-Data File, 300 DPI (1476 KB)

Zdjęcie 4, JPG-Data File, 300 DPI (1570 KB)

Wszystkie zdjęcia, Zip-Archive, (4988 KB)

Download - Documents

Press release: F8/F9 Release, PDF-Data File, (270 KB)

Więcej informacji udzieli Państwu:

Lluc Castellano
Dyrektor Marketingu i Planowania Produktów
Telefon: +49 7021 503-201
E-mail: L.Castellano@makino.eu

« wróc do Aktualnosci